Maria Antonina. Baletnice. Gwiazdy Pop. Wszystkie ją nosiły. Dziś powraca.



W słowniku mody autorstwa Eli i Andrzeja Banachów pod pojęciem aksamitka kryje się następujący opis: "opaska na szyję z czarnego, zwykłego aksamitu". Czym, że jest owa "opaska"?  Kawałek zwykłej tasiemki kupionej w pasmanterii, za grosze. Dodaje uroku, rozpala wyobraźnię. Wije się na kartach modowej historii, a nawet stała się symbolem w walce o wolność ojczyzny.


aliceroxy.tumblr.com


Dawno, dawno temu, za górami, za lasami w zamierzchłych czasach, kobiety przyozdabiały szyje sznurkami, rzemykami, muszlami i koralami. Czasem zakrywały swoje dekolty szczelnie, a czasem odsłaniany tak dużo, że nawet obecnie można byłoby to uznać za nieprzyzwoite, a co najmniej mocno wyzywające. Krawcy prześcigali się w szalonych pomysłach, aby ukazać bogactwo swoich klientów, wszak nadmiar fałd, buf, koronek i zdobień świadczył o statusie. Tak też narodziły się kryzy szalenie modne w XVI i XVII w. Posiadaczkę takiego kołnierza trudno było posądzić o to, że samodzielnie robi porządki w domu, czy wychodzi na zakupy po świeże pieczywo. Od takich zadań był sztab służących, a także praczek, szwaczek i pomocników, którzy mieli za zadanie wyprasować kołnierz.


1. E. Degas Primaballerina 2. Henri de Toulouse-Lautrec - La Goulue wchodząca do Moulin Rouge


Aksamitki w Paryżu

O wspaniałym aksamicie pisałam w poprzednim poście. Ten prawdziwszy był bardzo drogi i  stać na niego było tylko tych najbogatszych. Zaradne panie pozbyły się sztywnych kryz i wpadły na pomysł przyozdabiania szyi jedynie małym kawałkiem aksamitu. Tak narodziła się dobrze nam znana aksamitka. Jak wyglądałyby kobiety uwieczniane przez Toulouse Lautrec'a bez uwodzicielskich tasiemek, które popodkreślały biel skóry?! 

Bywalec teatrów w dzielnicy Montmartre na swoich obrazach utrwalał życie bohemy dziewiętnastowiecznego Paryża. Dzięki jego licznym pracom możemy zobaczyć jak zmieniała się moda, co kobiety ubierały idąc do opery, czy co miały na sobie te, które zabawiały gości w kabaretach czy burdelach stolicy mody. To cenna lekcja, którą możemy wynieść oglądając litografie i ilustracje, a może miałyście okazję zobaczyć je osobiście w muzeach Paryża lub na wystawie czasowej, która odbywała się w ubiegłym roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Słynny postimpresjonista nie był jedynym, który malował damy z aksamitką na szyi. Z prac Degasa spoglądają na nas piękne, eteryczne baletnice, których szyje ozdobione są czarnymi kokardami.



Artur Grottger „Pożegnanie powstańca” (1866)



Co ma wspólnego aksamitka z Powstaniem Styczniowym?


Na kartach Polskiej historii aksamitka zaistniała dzięki wydarzeniom politycznym. Moda nie jest oderwana od rzeczywistości. Podąża nieustannie za tym, co się dzieje na świecie. Nie raz staje się formą manifestu, próbą przekazania pewnych idei, tak też stało się w XIX w. 

Po upadku Powstania Styczniowego kraj ogarnęła żałoba narodowa. Kobiety manifestując swoją jedność z walczącymi mężczyznami porzuciły drogą biżuterię na rzecz skromnej, tak zwanej "czarnej biżuterii", która była wyłącznie ozdobiona czarnymi kamieniami  i nawiązywała  do symboli narodowych i religijnych.

Kosztowności zostały sprzedane by kupić broń i wspierać walczące oddziały. Biżuterię wytwarzano z metalu i drewna, stylizowano ją na gotycką. Bransoletki i naszyjniki z łańcuchów malowano na czarno. W tych skromnych dodatkach znalazła się też aksamitka ze złotym lub srebrnym krzyżykiem, często pamiątką rodzinną, dając swoją symboliką mocny przekaż, że nadzieja na odzyskanie wolności jeszcze nie umarła. Ubierano czarne suknie z białym kołnierzykiem i białymi mankietami, czarne peleryny i kapelusze. Władze zakazały takiej formy protestu. Za noszenie czarnej sukni groziły kary i szykany. Ale zakaz był notorycznie łamany, gdyż walki narodowowyzwoleńcze pochłonęły wiele ofiar i żałoba panowała w prawie każdym domu.



1. spacecadet.tumblr.com  The 90 s 2. Chokers were very popular during the 1990s. Everyone wore them! Channel even made chokers. Above Drew is seen wearing a more grunge version of the choker Fashion Grung.




Beverly Hills i Dynastia

Aksamitki zdobiono diamentami, wisiorkami, kwiatami. W latach 90. niezwykle modne, noszone były przez młode dziewczyn zapatrzone w swoje idolki z zagranicy. To wyjątkowy czas dla Polski - w TV lecą pierwsze zagraniczne seriale w kolorze. Mamy namiętnie oglądają Dynastię, gdzie wszystkie aktorki ubrane są w ogromne kostiumy z jeszcze większymi poduszkami. Wieczorowe suknie lśnią z ekranu. Kobiety wyzwolone stają się paniami swojego losu, zakładają biznesy, robią kariery. Córki śledzą losy paczki przyjaciół z Beverly Hills 90210 i wieszają plakaty Drew Barrymore, jednej z celebrytek, a obecnie uznanej aktorki, która urzekała swoimi stylizacjami. Skórzana kurtka, biały podkoszulek i poszarpane dżinsy, całość  okraszona czarnym chockerem. Czy nie widzimy tego teraz na ulicach? Niech żyją lata 90.! Oby tylko nie wróciły do łask fryzury z tamtych czasów :)




Kadr z filmu Leon Zawodowiec 1994 r. 







Za sprawą Leny Meyer, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizja w 2010 roku, mignęły nam w TV gdzieś nieśmiało tasiemki/rzemyki, ale nie zagościły one w modzie na dłużej. Za to odrodziły się w wielkiej chwale w stylizacjach proponowanych na jesień zimę 2016.



1.See the complete Loewe Fall 2016 Ready-to-Wear collection. Vogue Magazine. 2. Dolce & Gabbana Fall 2016 RTW LUXURY SPARKLY GOLD. 3. See the complete Lanvin Pre-Fall 2016 collection Vogue Magazine. 4. Dolce & Gabbana Celebrate Sophia Loren and Naples with a Hugely Fun Alta Moda Experience Vogue Magazine 5. Valentino Fall 2016 Couture Accessories Photos – Vogue Fashion Trend



Inspiracje w modzie

Znani projektanci, czerpiąc inspirację z lat poprzednich, lansują modę na noszenie aksamitek i chockerów. Jak wiadomo w modzie nic nie ginie, niby to coś nowego, ale jest bardzo wzorowane na przeszłości. Chocker na szyi pierwszej modelki na zdjęciu powyżej bardzo przypomina ten z portretu Sybilli de Cleves autorstwa Lucasa Cranacha. 

Dolce & Gabana zapewne inspirowali się portretami młodziutkiej, siedmioletniej arcyksiężnej Marii Antoniny, w której rolę w filmie znakomicie wcieliła się Kirsten Dunst, a jakże nosząca namiętnie kolorowe aksamitki. W projektach widać inspiracje Hiszpanią, a także można dostrzec w niektórych propozycjach ulubione przez Sophie Loren diamentowe chockery. 

I kto by pomyślał, że ta cudowna gwiazda kina w 1957 r. w czasie swojej młodości nosiła na szyi jedynie skromy rzemyczek? Kadry z filmu Chłopiec na delfinie niejednemu mężczyźnie śnią się zapewne po nocach do tej pory.



Velvet choker necklace by FashioneditStudio on Etsy  etsy.com



Chocker a aksamitka


Czym się różni chocker od aksamitki? Przede wszystkim ceną. Tasiemka w pasmanterii kosztuje 1,60 zł  za metr, a takim metrem można obwiązać szyję kilka razy, albo zawiązać na szyi i na ręce. Chockery posiadają zapięcie, co ułatwia ich ubieranie, ceny są różne, oczywiście to zależy u jakich producentów kupujemy. Można je znaleźć na Allegro lub w wielu sieciówkach niekiedy fantazyjnie przyozdobione paciorkami.




1. Saturn choker 90s grunge, 90's esty.com 2. etsy.com 3. esty.com Goth Wedding 4. TheyAllHateUs



W zależności od stylizacji i efektu jaki chcemy osiągnąć, możemy wykorzystać róże rodzaje obróżek, chockerów, czy aksamitek. Wielki powrót lat 90. spowodował, że zapewne niejedna trzydziestolatka z sentymentem patrzy na pierwszą fotografię (powyżej). Cóż to był za szał na pseudo tatuaże, aż dziwne, że nadal się nimi przyozdabiają. Może warto pogmerać w szafie i przekazać młodszemu pokoleniu niemego świadka pierwszych pocałunków i wypadów na wagary. 

Fanki przebrzmiałego już nieco boho też znajdą coś dla siebie. Rzemyki można zestawiać z tak modnym stylem cygańskim, świetnie będzie też pasował do stylu grunge. Nieco nonszalancji i młodzieńczego szaleństwa, kilka kolorowych sznureczków na pewno dodadzą pikanterii stylizacjom pełnym swobody (to też przecież nawiązanie do lat 90.). 

Nie tylko miłośniczki gotyku znajdą coś dla siebie w obecnej modzie. Koronkowy chocker śmiało można założyć na randkę, czy wyjście do klubu. Z prostą, gładką sukienką będzie wyglądał wyśmienicie. Diamentami, perłami i innymi drogocennymi klejnotami, jak z ostaniach plotkarskich artykułów wynika nie należy się zbytnio chwalić. No bo przecież nie tylko kobiety kochają diamenty, złodzieje też. Dobrym rozwiązaniem jest ubranie takich skarbów na bal sylwestrowy, albo karnawałowy i to tylko w przypadku gdy mamy bodyguarda albo Pudziana za partnera.






The Poshmark App


Dla kogo aksamitka, chocker, obróżka?

Dla każdej z Was. Od eleganckich dam, po panie w filmach dla dorosłych - noszą je wszystkie. Zaciera się granica wieku i statusu społecznego - ważny jest efekt. Najlepszy osiągają posiadaczki łabędziej szyi, lub dużych dekoltów, które trzeba czymś wypełnić. Biel skóry doskonale podkreśla czarna aksamitka, te które mają odcienie oliwkowe, mogą sobie pozwolić na kolor. Jeśli mamy krótką szyję albo niezbyt piękny dekolt, wykorzystujmy, wzorem naszych mam, aksamitkę do wplatania we włosy, przecież ona i tam ma swoje miejsce.


AS Look

AS Look

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Instagram