Wakacje, plaża i przystojni marynarze na billboardach wielkich sieciówek. Czyli o stylu marynarskim

Przychodzę do pracy, a tam paski. Oglądam TV, a tam paski. Wszędzie. Jestem nawet świadkiem bójki o paski pana w biało-niebieskie paski, z takim w żółto-czerwone.  Niby takie banalne połączanie, a budzi tyle emocji. Pasy znajdziemy w herbach i na flagach państwowych. Są łatwym i czytelnym komunikatem, widocznym z daleka. Ale nie o takich paskach będzie ten post.




Koleżanki z pracy. Jakby się umówiły :)


Jak bumerang z większym lub mniejszym nasileniem wraca w każde lato moda na styl marynarski. Od Krupówek aż po Gdańsk, od Petersburga po Lazurowe Wybrzeże - każda elegantka ma je na sobie lub gotowe do założenia. W sklepach możemy znaleźć sukienki w paski, spodnie w paski, buty, torebki kolczyki, zegarki itd. Żeby odnaleźć się w tym gąszczu, zacznę ich historię od początku.




Portret księcia Alberta Edwarda, autorstwa Franza Xavera Winterhaltera



Brytyjskie początki

Modę na owy styl zawdzięczamy królowej Wiktorii, która swojego syna, księcia Alberta Edwarda, ubrała w strój marynarski. Mali chłopcy byli wtedy ubierani tak samo, jak dziewczynki - w luźne sukieneczki z białymi pantalonami. Od dziewczynek odróżniał ich tylko brak koronek. Strój marynarski dla dzieci, tak samo jak bosmański, cieszył się przez lata wielką popularnością w dziesiątkach odmian i wariantów, i ma swoją bardzo długą i ciekawą historię.





Marynarze, aby być lepiej widoczni ubierali biało-czarne pasy. To zestawienie kolorystyczne rzuca się w oczy nawet z bardzo dużej odległości. Intrygującą historię przytacza grupa rekonstrukcji historycznej Desantura:Czarno-białe koszule robocze od dawna były używane przez wyprawiających się na morze bretońskich rybaków. Niektórzy „historycy tielniaszki” mówią: po to, by odróżniać się od rybaków z innych krajów (warto zauważyć, że do 1532 roku Bretania była niezależnym państwem). Inni mówią, że z powodu przesądu (znanego wśród marynarzy wszelkich czasów i narodowości) - pasy miały chronić przed nieszczęściem na morzu”.

Włosy smarowane smołą i tielniaszka

To charakterystyczne połączenie pasków nazywa się tielniaszka (podkoszulek z długim rękawem) i, jako przedmiot ubrania rosyjskiego wojskowego marynarza, bierze początek od Ukazu Cara Aleksandra II z 1874 roku. Co roku, 19 sierpnia, w Petersburgu obchodzone jest jej święto.


RIA Novosti archive, Alexander Polyakov  “Duty Seaman Rings the Bells”. 


Na całość marynarskiej stylizacji składa się kilka elementów: bluza z płótna żeglarskiego znana już od początków XVI wieku, podkoszulek lub koszula, spodnie które rozszerzają się ku dołowi (co ułatwia ich podwinięcie) oraz charakterystyczny kołnierz z trzema paskami. Jego ciekawy wygląd zawdzięczamy modzie na długie włosy, które nie zawsze były czyste. Smarowane smołą brudziły koszulę, długi dopinany kołnierz ułatwiał zapanowanie nad schludnym wyglądem. Dodatkowymi elementami są czapka, czasem jest to beret, oraz chusta zawieszana na szyi, by chronić kołnierzyk przed zabrudzeniem. Tyle o stroju marynarskim kiedyś. Jak widać niewiele zmienił się on do tej pory.

Gwiazdy w pasy

Propagatorkami stroju marynarskiego w latach 20. były wyzwolone kobiety, chcące grać w tenisa, czy golfa. To one, małymi krokami, wprowadzały na korty i boiska modę na luźne i wygodne stroje. Coco Chanel wykorzystała ten trend w swoich projektach. Na jednej z bardziej znanych fotografii ma na sobie bluzkę w paski i luźne rozszerzane spodnie. Klasykę pokochały też inne gwiazd : Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Andy Warhol, Marylin Monroe, James Dean, Pablo Picasso, Kurt Cobain, Jean Paul Gaultier, czy dobrze nam znana Kate Moss. Paski kojarzą nam się ze słodkimi rysunkami pin-up girl, latem, ciepłem, seksapilem i swobodą. Ale z czym je łączyć?

Gabrielle Chanel


Z czym łączyć paski?

Paski nie lubią nadmiaru. Pięknie wyglądają z klasyczną, czarną lub granatową, marynarką, spodniami rurkami lub modelem rozszerzanym ku dołowi. Dobrze im ze spodniami ⅞ czy zwykłymi szortami z grubej, jednokolorowej tkaniny zapinanymi na 6 guzików (w pierwotnej wersji taki krój i sposób zapięcia ułatwiał ich ściągnięcie po wpadnięciu do wody).

1. Seafolly 2. SeaHome Shop 3. Baseware



Lubią połączenia z prostym, wełnianym sweterkiem, nie potrzebują wielu dodatków. Jeśli stawiamy na taki styl wybierzmy złote akcesoria. Srebro gnie gdzieś w otchłaniach. Duża, prosta torba, płócienny worek z uszami zrobionymi z grubej liny dopełni całości.

Jakie buty wybrać? Najlepiej espadryle, z pięknymi podeszwami plecionymi ze sznurka, włókna z juty lub plecionej trawy. Ładnie wyglądają letnie buty na koturnie, najlepiej granatowe lub czarne. W wersji eleganckiej stylizacji możemy pozwolić sobie na klasyczne szpilki. Marynarski look dobrze wygląda także w butach typu Slop On, zwykłych tenisówkach jak i letnich mokasyach (koniecznie bez skarpetek).


1. Espadryle Blue 2. Wiązane balerinki espadryle 3. Czarne espadryle 4. Vans Classic Slip-On


Jeśli brakuje nam koloru postawmy na  sprawdzoną, mocną czerwień. Byle tylko w niewielkich ilościach, może być akcent w postaci małej torebki lub apaszki.

Styl marynarski lubi wszelkie, subtelne dodatki takie jak kotwice, złote guziki, wyszyte złotą nitką koła sterów, a nawet bransoletki i kolczyki z marynistycznymi elementami. Kapelusz z dużym rondem i czarne klasyczne okulary nadadzą tajemniczości.


1. Etsy 2. Florence Collection 3. Fashionandcrafts.com



Ukraiński Vogue prezentuje na swoich stronach ciekawe propozycje jesiennych marynistycznych stylizacji nowej kolekcji Tommy X Gigi. Jeśli czas naszych wakacyjnych wojaży minął i raczej nad morze się już nie wybierzemy, to mimo to w trakcie buszowania po letnich wyprzedażach pamiętajmy, że styl marynarski przypłynie za rok, wraz ze słońcem, plażą i przystojnymi marynarzami  spoglądającymi na nas z billboardów. Może czerpiąc inspiracje z Vogue’a  powrócimy do niego późną jesienią. A wiec warto zakupić po okazyjnej cenie jakiś drobiazg. Taki suwenir z wakacji, który będzie nam przypominał, że do lata już nie daleko.


AS Look

AS Look

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Instagram